איך תעזרו לילד שלכם להצליח בחיים?

כל הורה מעוניין בכך שהילדים שלו יצליחו בחיים, זוהי שאיפה נורמלית ולגיטימית לחלוטין. אולם, גידול ילדים מוצלחים הוא אינו משימה פשוטה כפי שרבים עשויים לחשוב.
על מנת לעזור לילדים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם, בדרך כלל הורים מעודדים אותם להשיג ציונים גבוהים או לעסוק בפעילויות ספורטיביות שונות. אין ספק כי מדובר בדברים מועילים וטובים, אך בפועל ישנם דברים הרבה יותר יעילים אותם אתם יכולים לעשות כדי לעזור לילד שלכם להצליח בחיים.

במידה ואתם תוהים לעצמכם איך אתם יכולים לסייע לילד שלכם להצליח בחיים, אנו ממליצים לכם לקרוא את מאמר זה. במאמר זה ריכזנו עבורכם מגוון טיפים יעילים במיוחד בהם תוכלו להשתמש על מנת לסייע לילד שלכם להצליח בחיים.

חזקו את מיומנויות התפקוד הניהולי של ילדכם

מיומנויות תפקוד ניהולי הינן מיומנויות חשובות ומועילות במיוחד. חלק מאותן מיומנויות הן: היכולת לשים לב לפרטים הקטנים, לפתור בעיות, לתכנן, לבצע משימות מרובות, לשלוט ברגשות שלנו, לדחות סיפוקים, לנהל משא ומתן ועוד.
אלו הן מיומנויות שילדים לומדים כאשר הם גדלים – מדובר במיומנויות שניתן ללמד ולחזק. ישנן פעילויות רבות ומשחקים שונים שהורים יכולים לעשות עם ילדיהם על מנת לעזור להם לבנות את המיומנויות הללו, חלק גדול מאותן פעילויות כולל שימוש בדמיון ואינטראקציה עם אחרים – מה שעובד הכי טוב כאשר המכשירים הטכנולוגיים כבויים.

אפשרו לילדים שלכם להיות עצמאיים – ותנו להם להיכשל

בתקופה בה אנו חיים, הורים רבים מגבילים את העצמאות של הילדים שלהם. יכול להיות שזה נובע מסיבה טובה – כל הורה רוצה שהילדים שלו יהיו בטוחים, אבל ילדים לא יכולים לגדול להיות מבוגרים עצמאיים אם הם לעולם לא יזכו לחקור את העולם שסביבם ולעשות בחירות בעצמם, מה שאומר בהכרח שהם יעשו לפחות מדי פעם בחירות רעות. למידה מטעויות היא אחת מדרכי הלימוד הטובות ביותר בהן אתם יכולים להשתמש. אם תתחילו מוקדם ותתנו לילדים שלכם חופש פעולה תוך כדי שאתם מלמדים אותם כישורי בטיחות בו זמנית, הם יהיו מוכנים ובטוחים בעצמם בבוא העת. זה תמיד מפתה לקפוץ ולהציל אותם, אבל נסו להגביל את זה למקרי חירום אמיתיים. אם הם נופלים במהלך משחק ונפגעים, מקבלים ציון גרוע מאחר והם השאירו מטלה בבית, בפעם הבאה הם יצליחו יותר, במיוחד אם אתם תתמכו בהם ותעזרו להם לחשוב על זה. כך הם גם ילמדו שהם יכולים לשרוד את הטעויות שהם מבצעים, ושתמיד כדאי לנסות.

אדם לא יכול להצליח, לא משנה באיזה כלים הוא מצויד, אם הוא לא רוצה להצליח. אדם צריך להיות עם מוטיבציה גבוהה כדי להגיע לגדולה במה שהוא עושה. מעבר לכך שהם לומדים לעשות בחירות משלהם, החופש לבחור הוא גם מניע מכריע, במיוחד בלימודים.
אם ילדים לא יכולים לקבל החלטות בכוחות עצמם, הם יאבדו מוטיבציה. היכולת של ילד להניע את עצמו ללמוד ולהגיע להישגים מסתמכת על האוטונומיה שלו לבחור.

עברו לשכונה עם הזדמנויות להתפתח

דרך נהדרת להכין את הילד שלכם להצלחה היא מעבר לקהילה הטובה ביותר שהמשפחה שלכם יכולה להרשות לעצמה. אם הילדים שלכם גדלים באזור עם בתי ספר איכותיים והזדמנויות קריירה מרובות, יש סיכוי גבוה יותר שהם יצליחו מאשר ילדים בני גילם שחיים באזורים פחות איכותיים ומפותחים.

לפי מאמרים שונים שפורסמו ברחבי העולם, ילדים אשר מתגוררים בשכונות פחות מפותחות בהן ההכנסה נמוכה הם בעלי סיכויים נמוכים יותר לסיים את הלימודים שלהם ולבנות קריירה מצליחה. אזורים לא מפותחים יכולים להתאפיין בהיעדר בתי ספר איכותיים, גני ילדים, חנויות מכולת, בתי מרקחת ופארקים אשר מסייעים בקידום ההתפתחות וההישגים הלימודיים של הילד.

השקיעו בפיתוח הכישורים החברתיים של ילדכם

אין ספק כי מיומנויות חברתיות הן אמצעי חשוב ומשמעותי המתקשר באופן ישיר להצלחה בעבודה, עצמאות ורווחה רגשית. כיצד הילד שלכם יצליח בחיים אם הוא לא יהיה מסוגל להעביר את המחשבות שלו בצורה מובנת ולשמור על אינטראקציות חיוביות עם אנשים אחרים?

בדרך כלל, ילדים המחזיקים בכישורים חברתיים מפותחים נהנים משיפור היכולות המנטליות והיכולות הקוגניטיביות שלהם. בחלק גדול מן המקרים ילדים בעלי כישורים חברתיים לא מפותחים סובלים מבדידות ומתח אשר אינם מסייעים לבניית עתיד מוצלח.

אל תאפשרו לילדים שלכם לוותר בקלות

החיים שלנו מלאים באתגרים שעלינו לקבל ולהתגבר עליהם בבגרות ובכבוד. הכינו את ילדכם לקשיים הללו על ידי כך שתלמדו אותם לא לוותר בקלות. לדוגמה, סביר להניח שהילד שלכם יהיה מעורב בפעילות ספורטיבית כלשהי או בפעילויות אחרות. בשלב מסוים, ככל הנראה שהם יתלוננו על העבודה הקשה והתרגול אשר קשורים לפעילות זו. אם אין סיבה לגיטימית להפסיק את הפעילות, הניעו את הילד שלכם להמשיך על ידי הדגשת היתרונות של ספורט/פעילות זו.
ללמד את הילדים שלכם להתגבר על קשיים זו אחת הדרכים היעילות ביותר לגדל אותם להיות מצליחים.

הפסיקו להשתמש בשיטת שכר ועונש. הניעו את ילדכם באמצעות ערכים

לא כל המניעים שווים זה לזה. פרסים ועונשים יוצרים מוטיבציה חיצונית בלבד, שאינה מהווה פתרון טוב לטווח ארוך.

יכול להיות שאתם מצליחים להכריח את הילדים שלכם לעשות שיעורי בית כשהם צעירים על ידי מתן פרסים ועונשים. אך אם הילדים שלכם לא אוהבים ללמוד, הם בסופו של דבר יפסיקו או שמא הם יעשו זאת בצורה גרועה.

כדי לעזור לילדים שלכם לפתח מוטיבציה פנימית, שתפו אותם בערכים שלכם אשר מסבירים מדוע למידה היא חשובה. הילדים שלכם לא צריכים ללכת לבית הספר וללמוד רק כדי להוציא ציונים גבוהים במבחנים. בית הספר הוא מקום בו הילדים שלכם יכולים לרכוש ידע ולצמוח בתור בני אדם.

רק במידה והילדים שלכם יהנו ללמוד, הם יהיו בעלי מוטיבציה מהותית להצליח בלימודים וליהנות כאשר הם עושים זאת. לפיכך, שאפו להניע את ילדכם ללמוד וליהנות מלמידה.
חשבו על התמונה הגדולה. אם אתם משתמשים בעונשים כדי ללמד אתם לא מחדירים אתיקה לילדים שלכם. הרצון להיות אדם טוב ולעשות את הדבר הנכון שונה לחלוטין מהרצון להימנע מעונש.
ילדים מפתחים אופי טוב כאשר הם מאמצים ערכים אתיים, לא כאשר יש להם פחד.

אתגרו את הילדים שלכם מספיק

ילדים הם בעלי מוטיבציה גבוהה במקרים בהם עליהם לחתור לעבר מטרות שהם יכולים להשיג. נדרש מאמץ כדי לשמור על המוטיבציה שלהם, אך ההצלחה שלהם חייבת להיות אפשרית.

משימה הופכת לחסרת עניין עבור הילד כאשר היא קלה מדי, אבל גם כאשר היא מאתגרת מדי לביצוע. הציעו לילדים שלכם אתגרים במסגרת היכולות הנוכחיות שלהם וספקו להם משוב מהיר כדי שיוכלו להמשיך ולשפר את הביצועים שלהם.
אם הלימודים בבית הספר קלים מדי עבורם, תוכלו לסייע להם למצוא דברים חדשים ללמוד. אם הלימודים מאתגרים מדי לרמה הנוכחית של ילדכם, עבדו עם בית הספר או חפשו אחר מורה פרטי שיעבוד איתו על כך.

הקפידו על משמעת אדיבה, תקיפה ומכבדת

משמעת תקיפה ואדיבה מאפיינת הורות סמכותית אשר מקושרת באופן ישיר להצלחתו של הילד.
ילדים שהוריהם סמכותיים נוטים להצליח יותר במסגרת בית הספר, הם עמידים יותר, בעלי כישורי התמודדות טובים יותר ובעלי פחות סיכויים לנשור מבית הספר.
“הורים קשוחים” חוששים לעתים קרובות שאם הם יתנהגו עם הילדים שלהם בצורה אדיבה זה יוביל למצב בו הילדים הם אלו שישלטו בבית. אולם, זה שאתם הורים אדיבים לא אומר שאתם הורים מתירנים. אלו שני דברים נפרדים.
הפירוש של להיות מתירני זה להיות חם ואדיב, אך ללא יכולת לקבוע את הכללים או לשמור על גבולות. לעומת זאת, הפירוש של להיות הורים אדיבים ותקיפים הוא שאתם יכולים לתת לילדים שלכם לדעת את הגבולות באדיבות ולאכוף אותם בתקיפות.

הורות חיובית הינה צורה פופולרית של הורות סמכותית אותה תוכלו לאמץ. מדובר בפילוסופיית הורות המדגישה שימוש בהוראות חיוביות וכבוד הדדי כדי לעודד התנהגויות חיוביות.

הורות אינדוקטיבית היא דרך סמכותית נוספת ללמד ילדים כיצד להבדיל בין טוב ורע. בנוסף להנחיות חיוביות וכבוד הדדי, הורות אינדוקטיבית מלמדת את הילד חשיבה ביקורתית. כך אתם יכולים לחזק את כישורי החשיבה של ילדכם ולסייע להם להצליח בחיים.

עודדו את הילדים שלכם להיות סקרנים ויצירתיים

צאו לבלות עם הילדים שלכם במקומות שונים כמו מוזיאונים, אתרים היסטוריים ופארקים. חקרו איתם ביחד. לכו איתם לספרייה ורכשו ספרים. בצעו פעילויות יחד עם הילדים שלכם, צפו איתם בסרטים תיעודיים שונים.
קראו יחד איתם את החדשות ודברו איתם עליהן. עשו כל שביכולתכם על מנת לגרום לילדים שלכם לראות את העולם כמלא באפשרויות ובקסם. עזרו להם להבין עד כמה היכולת שלהם ליצור היא גבוהה.

הכישורים הללו הם הכישורים שבאמת עושים את ההבדל, ולא המכללה בה הם ילמדו. הכישורים הללו הם אלו שעוזרים לאנשים למצוא את הדרך שלהם בחיים, להצליח במה שהם עושים וליהנות מהעשייה שלהם.

Related Posts